Sun Wave Pharma

Onvision DezALERG, 10 ml
DISPOZITIV MEDICAL PENTRU UZ OFTALMIC

Timp de citire: 5 minute

SWP ONVISION DEZALERG este un dispozitiv medical pentru uz oftalmic. Este o soluție sterilă, fără conservanți, de vâscozitate medie, fiziologică și izo-osmotică, care conține acid hialuronic, acid rozmarinic și vitamina B12.

Are în principal o acțiune hidratantă și lubrifiantă. Acidul hialuronic conferă produsului o acțiune lubrifiantă datorită proprietăților sale vâscoelastice și de reținere a apei și reface volumul filmului lacrimal. Acidul rozmarinic și vitamina B12 au acțiune antioxidantă la nivelul suprafeței corneene.

1. Ce este Onvision DezALERG și pentru ce se utilizează

SWP ONVISION DEZALERG susține mecanismele antioxidante fiziologice și integrative și crește componenta apoasă a filmului lacrimal, contribuind la menținerea sau restabilirea trofismului țesutului ocular.

Este potrivit pentru sindromul de ochi uscat, alergia oculară sau alt disconfort ocular cauzat de stresul ambiental sau mecanic. De asemenea, este indicat pentru a apăra și proteja împotriva radiațiilor UV și a luminii albastre.

Utilizare prevăzută: conjunctivită alergică sezonieră, sindrom de ochi uscat și disconfort ocular.

  • atenuează simptomele conjunctivitei alergice sezoniere, inclusiv când este asociată cu sindromul de ochi uscat;
  • reduce simptomele de ochi uscat, ușoare până la moderate, însoțite de mâncărime, arsură, senzație de corp străin și roșeață;
  • susține protecția împotriva stresului oxidativ generat de expunerea la soare, radiații UV și lumină albastră;
  • poate fi utilizat frecvent și prelungit, inclusiv de purtătorii de lentile de contact zilnice.

2. Ce trebuie să știți înainte să utilizați Onvision DezALERG

Înainte de utilizare, citiți cu atenție informațiile de mai jos.

Compoziție: Hialuronat de sodiu 0,12%, Acid rozmarinic (extras din Coleus forskohlii) 0,020%, Alantoină, Hidroxipropilmetilceluloză, Glicerină, Vitamina B12 0,010%, Fosfat de sodiu monobazic monohidrat, Fosfat de sodiu dibazic dodecahidrat, Clorură de sodiu, Apă pentru preparate injectabile.

Atenționări și precauții:

  • Produsul este destinat exclusiv utilizării oftalmice.
  • Produsul este destinat utilizării de către un singur pacient.
  • Nu utilizați produsul dacă recipientul este deteriorat sau nu este perfect închis la prima deschidere.
  • Nu utilizați dacă sunt vizibile particule și/sau modificări ale culorii soluției.
  • În timpul aplicării, nu atingeți ochiul sau orice altă suprafață cu marginea de distribuire a recipientului.
  • Nu utilizați produsul după data de expirare indicată pe ambalaj.
  • Nu utilizați în caz de incompatibilitate cunoscută față de oricare dintre ingrediente.
  • Dacă suferiți de leziuni severe ale corneei, fosfații pot provoca, în cazuri foarte rare, pete tulburi pe cornee din cauza acumulării de calciu în timpul tratamentului.
  • Nu sunt raportate interacțiuni cu medicamente sau alte picături pentru ochi; totuși, lăsați cel puțin 15 minute între administrările altor picături pentru ochi.
  • În caz de reacții adverse în timpul utilizării, întrerupeți tratamentul și consultați un medic.
  • Eliminați produsul în conformitate cu reglementările locale privind gestionarea deșeurilor.
  • Nu lăsați la îndemâna și la vederea copiilor.
  • Consultați medicul înainte de a utiliza acest produs dacă sunteți însărcinată sau dacă alăptați.
  • Pentru uz extern, nu înghițiți.
  • Nu încercați să forțați sau să dezasamblați duza din flacon.
  • Este necesar să raportați orice incident grav survenit în legătură cu dispozitivul la producător și la autoritatea competentă.

Efecte secundare: Până în prezent nu se cunosc efecte secundare nedorite.

Nu utilizați Onvision DezALERG dacă observați particule, modificări de culoare ale soluției sau dacă recipientul este deteriorat ori nu este perfect închis la prima deschidere.

Pentru rezultate optime, respectați instrucțiunile de utilizare și închideți imediat flaconul după fiecare folosire.

3. Cum să utilizați Onvision DezALERG

Spălați-vă și uscați-vă bine mâinile înainte de utilizare.

Instrucțiuni de utilizare:

  • Rupeți sigiliul de siguranță înainte de prima administrare.
  • Îndepărtați capacul de protecție.
  • Apăsați recipientul și introduceți 2 picături în fiecare ochi, dacă nu s-a prescris altfel.
  • Așteptați câteva secunde după fiecare picătură fără a stoarce flaconul.
  • Scuturați picătura rămasă pe vârf după utilizare.
  • După utilizare, închideți imediat flaconul cu capacul.
  • Nu puneți la loc capacul de protecție când recipientul este încă stors.
  • Nu atingeți vârful aplicatorului cu nimic, inclusiv cu ochiul sau cu degetele.

Produsul poate fi utilizat până la 3 luni de la prima deschidere.

4. Cum se păstrează Onvision DezALERG

Condiții de păstrare:

  • Depozitați între 2 și 25°C, într-un loc uscat, departe de sursele de căldură și de expunerea directă la lumina soarelui.
  • Conținutul trebuie utilizat în termen de 3 luni de la prima deschidere.

5. Conținutul ambalajului și alte informații

Ambalare: un flacon cu 10 ml soluție sterilă, fără conservanți.

Valabilitate: a se vedea data de expirare raportată pe cutie și pe recipient.

Producător:
COC Farmaceutici S.r.l.
Via Modena, 15 – 40019
Sant’Agata Bolognese (BO), Italia

Distribuitor:
Sun Wave Pharma SRL
Şoseaua Pipera, nr. 43
Floreasca Park, Clădirea A, etaj 3
Sector 2, București, România
office@sunwavepharma.com

Ultima revizuire: 02.01 din 10.2022

Cod: DT/02/DT/007